top of page

Pilates Hamileler İçin Uygun Mu?

Güncelleme tarihi: 12 Haz 2023

PİLATES DOĞUM ÖNCESİ VE SONRASI UYGULANABİLECEK EGZERSİZLERİN EN İYİSİDİR

Hamilelik dönemi, sadece kas ve iskelet yapısında oluşan değişiklikler olmayıp, anne adayının fiziksel ve psikolojik anlamda da oldukça zorlandığı bir süreçtir.

Hamilelik boyunca doktorunuzun kontrolü ve bilgisi dahilinde, her dönem için özel programlanmış pilates egzersizleri yapılabilir.

Hamilelikte pilates egzersizlerinde, vücuttaki gerilimin önüne geçmek ve dengeyi arttırabilmemizi sağlamak için değiş aparatların kullanımıyla amaca uygunluk sağlanır.

Minder egzersizleri, yastıklar, rulo yapılmış havlular, hafif ağırlık kullanımı ile de vücudumuzda bütün bölgeler çalıştırılmaktadır.

Ayrıca, skolyoz, ilerlemiş omurga eğrilikleri, fıtık, kas problemleri, doğuştan kalça çıkığı gibi rahatsızlıkları olan kişinin, hamilelik süreçlerinde ve sonrasında vücutlarında hissettikleri şikayetleri artabilir. Pilates egzersizleri düzenli olarak yapıldığında iskelet ve kas sisteminde büyük değişiklikler sağlar, kişinin rahatsızlıklarından dolayı hissettikleri ağrıların azalmasına yardımcı olur. Bu tip problemleri olan kişiler, hamilelik öncesi pilates egzersizlerine başlayıp vücutlarını hamilelik süresince yaşayacakları fiziksel değişime hazırlamaları için en ideal yöntemdir.

PİLATES EGZERSİZLERİ SAYESİNDE HAMİLE KADINLAR DÜZENLİ NEFES ALIP VERMEYİ ÖĞRENDİKLERİ İÇİN BU SÜREYİ DAHA RAHAT GEÇİRİRLER VE ÇOK DAHA KOLAY DOĞUM YAPARLAR

Doğum sonrası vücutlarının eski haline dönüp diriliğini tekrar kazanması da son derece hızlı olur.

Pilates yapan anne adayları;

Doğum sırasında rahat bir doğum gerçekleştirirler.

Doğum sırasında oluşabilecek yırtıklar azalır.

Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.

Pilates, gebelikte görülebilen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.

İçerdiği nefes egzersizi sayesinde hem gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip toparlanmasını sağlarken annenin, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine sebep olur.

Cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesini kolaylaştırır.

Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.

Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için pilates, kişide ruhsal olarak rahatlama sağlar.


0 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page