top of page

Dengeye dönüş ve somatik problemler: Rahatlamak için 10 dakikalık bir egzersizFarkına varamadığımız

Güncelleme tarihi: 12 Haz 2023

Farkına varamadığımız şeyin üzerimizdeki etkisini kaldıramayacağımızı unutmayalım.


Yaşam biçimimizde bedenimize dayanılmaz yükler yüklüyoruz ve büyürken bu yükleri alışkanlığa dönüştürdüğümüzden bunu fark etmiyoruz bile… Doğru yapıyormuşuz gibi geliyor ama bedenimiz için doğal olmayan o kadar çok hareket yapıyoruz ki…


Alışkanlıklarımızı düzeltemediğimizden sorunu da düzeltemiyoruz. Her harekette adım adım gitmeliyiz.


“İmdat! Rahatlamak istiyorum!”

“Sadece rahatlamak ve günün yorgunluğunu atmak istiyorum” diyorsanız, 5-10 dakikanızı ayırarak yapacağınız en güzel dinlenme yöntemi şudur:


Yarı uzanma pozisyonuna gelin. Dizleriniz bükülü olacak. Bir çorap içerisine iki küçük topu koyup kaymayacak şekilde sıkıca bağlayarak hazırladığınız desteği ya da kitap, sert yastık vb. gibi materyallerden birini başınızın altına koyarak yere uzanın. Bu pozisyon sırtın uzamasına ve genişlemesine, bedenin doğal duruşunu geri kazanmasına yardım eder ve sırt için rahatlama sağlar.


Bu egzersizi her gün 5-10 dakika yapmanız yeterlidir.Günlük derin dinlenme egzersizleri yaparken unutmamamız gereken önemli bilgiler

Boynunuzu serbest bırakın.


Başınızı dik, bakışlarınızı ileride tutun.


Sırtınızı rahat bırakın, uzasın ve genişlesin.


Egzersizleri yaparken hareketlerden sapmayın ve zihninizi samimiyetle yaptığınız egzersizlerin amacı üzerine yoğunlaştırın.


Pes etmek yok!

Hareket kabiliyetiniz, omurganızın esnekliği ve nefes tekniğiniz giderek gelişecektir. Başlarda egzersizlerde zorlanıyorsanız çok basit üç değişiklik yaparak kolay uygulanabilir duruma getirebilirsiniz.


1- Tekrarları azaltın.

2- Hareketlerinizi yavaşlatın.

3- Bazı kas ve eklem gruplarına binen yükü azaltın.


Peki sen kendi sağlığın hakkında ne düşünüyorsun? Bireysel seanslar için fatmanurbilgin@gmail.com adresine mail atabilirsin ya da sağlık ile ilgili daha fazla bilgi için Instagram’dan da bakabilirsin.


Kaynak: https://www.uplifers.com/dengeye-donus-ve-somatik-problemler-rahatlamak-icin-10-dakikalik-bir-egzersiz/


0 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page